Čeština English German
NAVŠTÍVILI NÁS

Kalendář akcí

<<červen / 2017>>
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Historie

Pískovcový základ budovy položený na přelomu 13. a 14. století posloužil jako základní prvek stávajícího Středověkého hotelu. V dobách nedávno minulých sloužilo 1500 m3 půdních prostor jako skladiště píce a po rozsáhlé rekonstrukci a změně využití objektu nenarušuje památkovou a architektonickou hodnotu budovy. Středověký hotel byl za přispění finančních prostředků z Evropské Unie zrekonstruován a v roce 2009 otevřen.

Pověst

Ve 13. století, kdy tehdejší pán gotické tvrze Beneš z Dětenic porazil krutého Artura a přestavěl dřevěnou tvrz na kamenné sídlo, byla postavena strážní věž. Již tenkráte nechal tajně věž propojit podzemními chodbami se svým stavením, aby tudy mohl nepozorován kdykoliv odejít.

Tuto tajnou chodbu využíval i Beneš Bílý, udatný bojovník a pokračovatel tradice rodu. I on téměř všemi bitvami procházel vítězně. Z jednoho vojenského tažení přivezl jako válečnou kořist překrásnou dívku, která mu měla sloužit jako otrokyně. Po návratu domů ji zavřel do podzemní cely strážní věže, aby ctnostná manželka o ní nevěděla. Za dívkou chodil tajně pro radu, pomoc a později i pro potěšení. Podlehl zcela uhrančivé kráse jejích očí. Cizokrajná kráska díky omamným lektvarům, které sobě připravovala z čarovných bylin, měla schopnost vidění a dokázala svou magickou mocí Benešovi v každé šlamastyce pomoci a dokonce i bitkou bez šrámu projít.

Dlouho se dařilo přítomnost čarodějky tajit. Dlouho plnila všechna Benešova přání a byla jeho milenkou. O upjatou manželku jevil Beneš den ode dne menší zájem a přítomnosti její se vyhýbal. Avšak špicl, najatý podezřívavou chotí, odhalil vstup do tajné chodby. Beneše při jeho cestě do podzemní kobky sledoval a poté zcela nepozorován opět zmizel, aby vše jeho manželce vyzradil. Krutá byla pomsta zhrzené ženy.

Vyčkala, až Beneš potáhne do další bitvy a poté čarodějku podlí přisluhovači z cely vytáhli a na hranici chtěli upálit. Ona se však inkvizici vysmála, že oheň nemůže její sílu ani tělo ohrozit, neboť ji magická síla ochrání. Ze strachu před její mocí i před pomstou Benešovou zvolili pro ni smrt nejkrutější. Zaživa ji do zdi její podzemní cely zazdili.

Beneš po návratu z poslední vítězné bitvy nemohl z jejího zmizení nikoho obvinit, protože jen on sám a jeho němý sluha o dívce věděli. Pátrání bylo bezvýsledné, až nakonec Beneš sám uvěřil, že dívka sama odešla. Podzemní chodbu nechal zasypat a žalem nad ztrátou milenky se trápil do konce života.


V zámku jsou i dnes patrné zbytky ranně gotických základů. A místo, kde stávala strážní věž?
Tam později postavili chudobinec, poté hospodářské stavení a dnes je zde Středověký hotel.
Už víte, proč za úplňku slyšíte podivné zvuky, nářek a škrábání?
To není pohádka, to je historie i současnost.
Spěte dál, máte-li čisté svědomí …

Související odkazy
www.rada-severovychod.cz